Richter Company has a single product called a Wim. The company normally produces
ID: 2451857 • Letter: R
Question
Richter Company has a single product called a Wim. The company normally produces and sells 60,000 Wims each year at a selling price of $40 per unit. The company’s unit costs at this level of activity are given below:
A number of questions relating to the production and sale of Wims are given below. Each question is
independent.
The company has 500 Wims on hand that were produced last month and have small blemishes. Due to the blemishes, it will be impossible to sell these units at the normal price. If the company wishes to sell them through regular distribution channels, what unit cost figure is relevant for setting a minimum selling price? (Round your answer to 2 decimal places.)
Relevant unit cost______
Richter Company has a single product called a Wim. The company normally produces and sells 60,000 Wims each year at a selling price of $40 per unit. The company’s unit costs at this level of activity are given below:
Explanation / Answer
Relevant unit cost = variable cost / ( units in hands + units produced)
= $1662000 / (500 + 60000) units
= $1662000 / 60500 units
= $27.47 per units
Notes: For relevant cost , only variable cost are relevant not fixed cost :
Direct material = $7.70 * 60000 units = $462000
Direct labour = $13 * 60000 units =$780000
variable manufacturing overhead = $3.5 * 60000units =$210000
variable selling expenses = $3.5 * 60000 units = $210000
Total variabel cost = $1662000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.