Astro Co. sold 20,000 units of its only product and incurred a $50,000 loss (ign
ID: 2452000 • Letter: A
Question
Astro Co. sold 20,000 units of its only product and incurred a $50,000 loss (ignoring taxes) for the current year as shown here. During a planning session for year 2014's activities, the production manager notes that variable costs can be reduced 50% by installing a machine that automates several operations. To obtain these savings, the company must increase its annual fixed costs by $200,000. The maximum output capacity of the company is 40,000 units per year. ASTRO COMPANY Contribution Margin Income Statement For Year Ended December 31, 2013 Sales Variable costs $1,000,000 800,000 Contribution margin Fixed costs 200,000 250,000 Net loss $ (50,000)Explanation / Answer
Break even point in sales dollar for year 2013
Break even sales unitx price per unit
Break even sales unit =Fixed cost /seling price -variable cost = 250000/50-40 =25000 units x50 =$1250000
Break even point in sales dollar for year 2014
Break even sales unitx price per unit
Break even sales unit =Fixed cost /seling price -variable cost = 250000+200000/50-20 =15000 units x50 =$750000
Contribution MArgin Income Statement-2014
Per unit cost Current Sales 1000000/20000 = $50 per unit Variable cost 800000/20000 = $40 per unit Contribution Margin sales -Variable cost =50-40 =$ 10 per unit Contribution margin ratio Contribution Margin per unit/sales price per unit = 10/50 = 0.2 Break even point in dollar salesBreak even sales unitx price per unit
Break even sales unit =Fixed cost /seling price -variable cost = 250000/50-40 =25000 units x50 =$1250000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.