Ridley Company has a factory machine with a book value of $97,200 and a remainin
ID: 2452282 • Letter: R
Question
Ridley Company has a factory machine with a book value of $97,200 and a remaining useful life of 5 years. A new machine is available at a cost of $203,300. This machine will have a 5-year useful life with no salvage value. The new machine will lower annual variable manufacturing costs from $599,200 to $354,700.
Prepare an analysis showing whether the old machine should be retained or replaced. (If an amount reduces the net income for Increase (Decrease) column then enter with a negative sign preceding the number e.g. -15,000 or parenthesis, e.g. (15,000). Enter all other amounts in all other columns as positive and subtract where necessary.)
Explanation / Answer
Working
Retain Equipment
Variable Manufacturing Cost = 599200*5 = 2996000
Replace Equipment
Variable Manufacturing Cost =354700*5 = 1773500
Retain Equipment Replace Equipment Net 5 Year Income Increase (Decrease) Variable Manufacturing Cost 2996000 1773500 1222500 New machine Cost 0 203300 -203300 Total 2996000 1976800 1019200Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.