Fraser Company will need a new warehouse in five years. The warehouse will cost
ID: 2452477 • Letter: F
Question
Fraser Company will need a new warehouse in five years. The warehouse will cost $500,000 to build.
Click here to view Exhibit 11B-1 and Exhibit 11B-2, to determine the appropriate discount factor(s) using tables.
What lump-sum amount should the company invest now to have the $500,000 available at the end of the five-year period? Assume that the company can invest money at ten percent. (Use the appropriate table to determine the discount factor(s).)
What lump-sum amount should the company invest now to have the $500,000 available at the end of the five-year period? Assume that the company can invest money at fourteen percent. (Use the appropriate table to determine the discount factor(s).)
Click here to view Exhibit 11B-1 and Exhibit 11B-2, to determine the appropriate discount factor(s) using tables.
Explanation / Answer
= 500000/(1+0.10)^5 = 310460.7
= 500000/(1+0.14)^5 = 259684.3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.