Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1, 2014, Thao Company purchased the following two machines for use in

ID: 2453059 • Letter: O

Question

On January 1, 2014, Thao Company purchased the following two machines for use in its production process.

Prepare the following for Machine A. (Round answers to 0 decimal places, e.g. $2,125.)

2) The journal entry to record annual depreciation at December 31, 2014.

Then calculate the amount of depreciation expense that Thao should record for Machine B each year of its useful life under the following assumptions. (Round answers to 0 decimal places, e.g. $2,125. Round cost per unit to 2 decimal place, e.g. 1.25.)

1) Thao uses the straight-line method of depreciation.

2) Thao uses the declining-balance method. The rate used is twice the straight-line rate.

3) Thao uses the units-of-activity method and estimates that the useful life of the machine is 113,270 units. Actual usage is as follows: 2014, 42,100 units; 2015, 34,190 units; 2016, 22,590 units; 2017, 14,390 units.

Thanks!

Machine A: The cash price of this machine was $50,700. Related expenditures included: sales tax $3,100, shipping costs $200, insurance during shipping $110, installation and testing costs $80, and $150 of oil and lubricants to be used with the machinery during its first year of operations. Thao estimates that the useful life of the machine is 5 years with a $6,000 salvage value remaining at the end of that time period. Assume that the straight-line method of depreciation is used. Machine B: The recorded cost of this machine was $96,000. Thao estimates that the useful life of the machine is 4 years with a $6,000 salvage value remaining at the end of that time period.

Explanation / Answer

Prepare the following for Machine A.

Cost of Machine A = cash price of this machine - oil and lubricants to be used with the machinery during its first year of operations

Cost of Machine A = 50700-150

Cost of Machine A = 50550

Annual Depreciation = (Cost of Machine - salvage Value)/useful life

Annual Depreciation = (50550-6000)/5

Annual Depreciation =8910

1)

2)

Then calculate the amount of depreciation expense that Thao should record for Machine B each year of its useful life under the following assumptions. (Round answers to 0 decimal places, e.g. $2,125. Round cost per unit to 2 decimal place, e.g. 1.25.)

1) Thao uses the straight-line method of depreciation.

Annual Depreciation = (cost-salvage value)/useful life

Annual Depreciation = (96000-6000)/4

Annual Depreciation = 22500

2) Thao uses the declining-balance method. The rate used is twice the straight-line rate.

Depreciation rate = 1/useful life*2

Depreciation rate = 1/4*2

Depreciation rate = 50%

2014

Depreciation Expenses =Depreciation rate * (Cost -Accumulated Depreciation)

Depreciation Expenses = 50%*(96000-0)

Depreciation Expenses = 48000

Accumulated Depreciation at the end = Accumulated Depreciation at the beginning + Depreciation Expenses during the year

Accumulated Depreciation at the end = 0+48000

Accumulated Depreciation at the end = 48000

2015

Depreciation Expenses =Depreciation rate * (Cost -Accumulated Depreciation)

Depreciation Expenses = 50%*(96000-48000)

Depreciation Expenses = 24000

Accumulated Depreciation at the end = Accumulated Depreciation at the beginning + Depreciation Expenses during the year

Accumulated Depreciation at the end = 48000+24000

Accumulated Depreciation at the end = 72000

2016

Depreciation Expenses =Depreciation rate * (Cost -Accumulated Depreciation)

Depreciation Expenses = 50%*(96000-72000)

Depreciation Expenses = 12000

Accumulated Depreciation at the end = Accumulated Depreciation at the beginning + Depreciation Expenses during the year

Accumulated Depreciation at the end = 72000+12000

Accumulated Depreciation at the end = 84000

2017

Depreciation Expenses =Depreciation rate * (Cost -Accumulated Depreciation)

Depreciation Expenses = 50%*(96000-84000)

Depreciation Expenses = 6000

Accumulated Depreciation at the end = Accumulated Depreciation at the beginning + Depreciation Expenses during the year

Accumulated Depreciation at the end = 84000+6000

Accumulated Depreciation at the end = 90000

3) Thao uses the units-of-activity method and estimates that the useful life of the machine is 113,270 units. Actual usage is as follows: 2014, 42,100 units; 2015, 34,190 units; 2016, 22,590 units; 2017, 14,390 units.

Depreciation rate = (Cost-salvage value)/Estimated useful life of the machine of units

Depreciation rate = (96000-6000)/113270

Depreciation rate = 0.79

2014

Depreciation Expenses =Depreciation rate * Actual usage

Depreciation Expenses = 0.79*42100

Depreciation Expenses = 33259

2015

Depreciation Expenses =Depreciation rate * Actual usage

Depreciation Expenses = 0.79*34190

Depreciation Expenses = 27010

2016

Depreciation Expenses =Depreciation rate * Actual usage

Depreciation Expenses = 0.79*22590

Depreciation Expenses = 17846

2017

Depreciation Expenses =Depreciation rate * Actual usage

Depreciation Expenses = 0.79*14390

Depreciation Expenses = 11368

Answer

Date Account Title & Explaination Debit Credit January 1, 2014 Machine A 50550 Utility Expenses - Oil& Lubricant 150 Cash 50700
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote