Eastman Company lost most of its inventory in a fire in December just before the
ID: 2453396 • Letter: E
Question
Eastman Company lost most of its inventory in a fire in December just before the year-end physical inventory was taken. Corporate records disclose the following.
Merchandise with a selling price of $35,900 remained undamaged after the fire, and damaged merchandise has a net realizable value of $8,730. The company does not carry fire insurance on its inventory.
Compute the amount of inventory fire loss. (Do not use the retail inventory method.)
Explanation / Answer
Calculation of Inventory available:
Calculation of Cost of Goods sold: Net Sales(Sales - Return) = $404,400
Gross Profit = 404,400 x 33% = $133,452
Cost = 404,400 - 133,452 = $270,948
Calculation of Cost of undamaged Merchandise = $35,900 x 33% = 11,847
Cost: 35,900 - 11,847 = $24,053
Calculation of Loss by Fire:
Amount($) Beginning Inventory 87,500 Add: Net Purchases(Purchase - Return) 287,900 Less: Cost of Goods sold 270,948 Closing Inventory 104,452Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.