Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A semiannual corporate bond has a face value of $1,000, a yield to maturity of 8

ID: 2453569 • Letter: A

Question

A semiannual corporate bond has a face value of $1,000, a yield to maturity of 8.7 percent, and a coupon rate of 8.5 percent. The bond matures 15 years from today. This bond: has a current yield of 4.32 percent. sells at a discount. is currently quoted at a price of 101.87. pays interest payments of $85.00 every six months. The price you receive when you sell a Treasury bond is the price. bid yield call asked Which one of the following statements is correct regarding interest rate risk? A 3-year, 2 percent coupon bond has more interest rate risk than a 5-year, 2 percent coupon bond. A 10-year zero coupon bond has more interest rate risk than a 10-year coupon bond. A 6-year, 9 percent coupon bond has more interest rate risk than a 6-year, 5 percent coupon bond. A 7-year zero coupon bond has more interest rate risk than a 10-year zero coupon bond. An investor is considering two bonds, a 6.25 percent municipal bond and an 8.75 percent taxable bond. If the investor is in the 28 percent tax bracket, which bond should she chose? Why? Ignore state and local taxes. the taxable bond; it has a higher aftertax yield the taxable bond, it has a lower aftertax yield the municipal bond; it is exempt from all taxes the municipal bond, it has a higher aftertax yield Katie earned 9.5 percent on her investments last year. If her real rate of return was 5.9 percent, what was the inflation rate for the year? 3.40 percent 3.60 percent 3.80 percent 4.00 percent

Explanation / Answer

Answer to 6:

Face Value = $1000

Yield to maturity = 8.7 %

Coupon rate = 8.5%

Maturity period = 15 years

d) Interest for every 6 months= $1000*8.5 = $85

Answer to 7:

d) The price at which you sell treasury bond is called asked price.

Answer to 8:

b) 10 year ZCB has more interest rate risk than a 10 year coupon bond

Reason: No interest is being payable on ZCB

Answer to 9:

Bonds available: 6.25 % municipal bond and 6.825%(8.75% (1-0.28)) taxable bond

a) taxable bond as it has higher after tax yield

Answer to 10:

(1+0.059) (1+ inflation rate) = 1+0.095

1+ Inflation rate = 1.095/1.059 = 1.034

Inflation rate = 0.034 = 3.40%

a) 3.40%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote