Success Systems’ second quarter 2014 fixed budget performance report for its com
ID: 2454730 • Letter: S
Question
Success Systems’ second quarter 2014 fixed budget performance report for its computer furniture operations follows. The $170,950 budgeted expenses include $116,130 in variable expenses for desks and $16,820 in variable expenses for chairs, as well as $38,000 fixed expenses. The actual expenses include $39,800 fixed expenses. List fixed and variable expenses separately.
I understand how to get the variance amounts, but I am having trouble determining the contribution margins and the Variable Expenses for the flexible budget.
Fixed Budget Actual Results Variances Desk sales (in units) Chair sales (in units) Desk sales (in dollars) Chair sales (in dollars) Total expenses Income from operations 147 58 $194,040 200,430 6,390 F S 35,310 $170,950 180,150 9,200 U S53,250 55,590 2,340 F $ 30,160 $ 5,150F Prepare a flexible budget performance report that shows any variances between budgeted results and actual results. SUCCESS SYSTEMS Flexible Budget Performance Report For Quarter Ended June 30 Flexible budget Actual results Variance Fav./Unf. Desk sales Chair sales Variable expenses Contribution margin Fixed expenses Income from operations 200,430 35,310 140,350 201,960$ 34,320 38,000 39,800 55,590Explanation / Answer
Actual contribution margin = Total sales -Variable expense
= 200,430 +35,310 - 140,350
= $ 95,390
Variable expense:
Budgeted rate for variable expense:
Desk = 116130 /147 =$ 790 per desk
Chair= 16820/58=$ 290 per chair
so In flexible budget: variable expense:
Desk = actual unit sold *standard rate
= 153 * 790
= $ 120,870
chair = 66*290 = $ 19140
Total flexible variable expense = 120870 +19140 = $ 140010
Flexible budget contribution margin = Total sales -variable expense
= 201960+34320 - 140010
= $ 96270
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.