Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Shanahan Construction Company has entered into a contract beginning January 1, 2

ID: 2455749 • Letter: S

Question

Shanahan Construction Company has entered into a contract beginning January 1, 2014, to build a parking complex. It has been estimated that the complex will cost $827,000 and will take 3 years to construct. The complex will be billed to the purchasing company at $1,441,000. The following data pertain to the construction period.

2014

2015

2016

2014

2015

2016

Costs to date $355,610 $578,900 $839,000 Estimated costs to complete 471,390 248,100 –0– Progress billings to date 339,000 562,000 1,441,000 Cash collected to date 316,000 531,000 1,441,000

Explanation / Answer

(a) Using the percentage-of-completion method, compute the estimated gross profit that would be recognized during each year of the construction period.

2014

Total Contract Price = $ 1441000

Cost to date = 355610

Estimated costs to complete = 471390

Total Cost including Estimated costs to complete = 827000

Total Estimate Gross Profit = Total Contract Price - Total Cost including Estimated costs to complete

Total Estimate Gross Profit = 1441000-827000

Total Estimate Gross Profit = 614000

Percentage of Completion till date = Cost to date / Total Cost including Estimated costs to complete

Percentage of Completion till date = 355610/827000

Percentage of Completion till date = 43%

Gross profit recognized in 2014 =Percentage of Completion till date * Total Estimate Gross Profit - Gross recorded if any

Gross profit recognized in 2014 = 43%*614000 - 0

Gross profit recognized in 2014 = $ 264020

2015

Total Contract Price = $ 1441000

Cost to date = 578900

Estimated costs to complete = 248100

Total Cost including Estimated costs to complete = 827000

Total Estimate Gross Profit = Total Contract Price - Total Cost including Estimated costs to complete

Total Estimate Gross Profit = 1441000-827000

Total Estimate Gross Profit = 614000

Percentage of Completion till date = Cost to date / Total Cost including Estimated costs to complete

Percentage of Completion till date = 578900/827000

Percentage of Completion till date = 70%

Gross profit recognized in 2015 =Percentage of Completion till date * Total Estimate Gross Profit - Gross recorded if any

Gross profit recognized in 2015 = 70%*614000 - 264020

Gross profit recognized in 2015 = $ 165780

2016

Total Contract Price = $ 1441000

Cost to date = 839000

Estimated costs to complete = 0

Total Cost including Estimated costs to complete = 839000

Total Gross Profit = Total Contract Price - Total Cost including Estimated costs to complete

Total Gross Profit = 1441000-839000

Total Gross Profit = 602000

Percentage of Completion till date = Cost to date / Total Cost including Estimated costs to complete

Percentage of Completion till date = 839000/839000

Percentage of Completion till date = 100%

Gross profit recognized in 2016 =Percentage of Completion till date * Total Estimate Gross Profit - Gross recorded if any

Gross profit recognized in 2016 = 100%*602000 - (264020+165780)

Gross profit recognized in 2016 = $ 172200

Answer

(b) Using the completed-contract method, compute the estimated gross profit that would be recognized during each year of the construction period.

Gross profit recognized in 2014 = 0

Gross profit recognized in 2015 = 0

Gross profit recognized in 2016 = 1441000-839000

Gross profit recognized in 2016 = $ 602000

Gross profit recognized in 2014                264,020 Gross profit recognized in 2015                165,780 Gross profit recognized in 2016                172,200
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote