Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

31. Willingham, Inc., an accrual basis C corporation, reports pretax book income

ID: 2456258 • Letter: 3

Question

31. Willingham, Inc., an accrual basis C corporation, reports pretax book incomeof $1.6 million. At the beginning of the tax year, Willingham reported nodeferred tax accounts on its balance sheet. It is subject to a 35% U.S. income tax ratein the current year and for the foreseeable future. Willingham’s book-tax differences include the following. Compute the entity’s current and deferred income tax expense for the year.

Addition to the book reserve for uncollectible receivables (nospecific write-offs occurred) $4,000,000

Tax depreciation in excess of book 3,000,000

Book gain from installment sale of nonbusiness asset, deferred for tax 2,000,000

Interest income from school district bonds 200,000

Continue with the results. Prepare the GAAP journal entries for Willingham’s income tax expense.

Explanation / Answer

pretax book income = 1600000

Add:  Addition to the book reserve for uncollectible receivables = 4000000

Less : Excess of Tax depreciation = $ 3000000

Less : Book gain from installment sale of nonbusiness asset = $ 2000000

Less: Interest income from school district bonds = $ 200000

Taxable Income = 400000

Current Income Tax Liability = Taxable Income*tax rate

Current Income Tax Liability = 400000*35%

Current Income Tax Liability = 140000

Temproary Timming Difference created during the year

Excess of Tax depreciation = 3000000

Book gain from installment sale of nonbusiness asset = $ 2000000

Less : Addition to the book reserve for uncollectible receivables = 4000000

Net Temproary Timming Difference created  for deferred Tax = 1000000

Interest income from school district bonds is permenant difference

Deffered Tax = 1000000*35%

Deffered Tax = 350000

Willingham’s income tax expense = 140000 + 350000

Willingham’s income tax expense = 490000

Journal Entry

Account Title & Explaination Debit Credit Income Tax Expenses 490000 Income Tax Payable 140000 Deferred Tax Liability 350000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote