7. In the Johnson Company, indirect labor is budgeted for $72,000 and factory su
ID: 2456918 • Letter: 7
Question
7. In the Johnson Company, indirect labor is budgeted for $72,000 and factory supervision is budgeted for $24,000 at normal capacity of 160,000 direct labor hours. If 170,000 direct labor hours are worked, flexible budget total for these costs is: (Answer: $100,500)
9. In the Parker Company, indirect labor is budgeted for $108,000 and factory supervision is budgeted for $36,000 at normal capacity of 160,000 direct labor hours. If 180,000 direct labor hours are worked, flexible budget total for these costs is: (Answer: $157,500)
Explanation / Answer
7)Variable overhead rate = 72000 / 160000 = $ .45 per hour
Fixed overhead = $ 24000
Flexible budget = (170000*.45) + 24000
= 76500+24000
=$ 100500
9) Variable overhead rate = 108000 / 160000 = .675 per hour
Fixed overhead =$ 36000
Flexible budget = (.675 *180000) + 36000
= 121500+36000
= 157500
**supervisor salary is fixed whereas indirect labor wages varies with requirement.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.