Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A restaurant has calculated that its benefits cost is 20% of the base pay. At th

ID: 2457086 • Letter: A

Question

A restaurant has calculated that its benefits cost is 20% of the base pay. At this restaurant, an employee who cams an hourly wage of $10 would have an actual labor cost of. A restaurant is open 22 days each month. Its monthly fixed payroll cost is S30.800. and its daily variable payroll cost is $2,000. What is the restaurant's total daily payroll cost A restaurant had sales of S3.600 the previous Saturday during dinner, and 9 people each worked 4 hours. What arc its sales per labor hour A restaurant served 3.000 people during the past week. Its labor hours for the week totaled 1.250. How many covers per hour did the restaurant serve A restaurant spent $ 11,562 on total labor for the past week and served 2.896 guests. What was the restaurant's labor cost per cover A restaurant has set its standard labor cost percentage at 31%, and it projects sales to be $3,482 for the upcoming Saturday night. What arc the total available labor dollars for this restaurant A restaurant has forecasted that it will serve 260 people during the dinner shift on Thursday. The restaurant is open for dinner for 5 hours and has set a standard of 13 covers per server. How many servers should the restaurant schedule for this shift A restaurant has budgeted a total weekly payroll of $5,000. and its share of FICA'Mcdicare unemployment is $650. Benefits arc budgeted at S550. and forecasted sales for the coming week are $ 15,250. What is the restaurant's forecasted labor cost percentage

Explanation / Answer

1) benefits = 20% of Base pay

Now Base Pay * ( 1 -0.20) = 10 So , Base pay = 10 /0.8 = 12.50

2) Restaurant Total Cost = 22 * 2000 + 30800 = 74800

3) Total Labour Hours = 9 *4 =36 ; Total Sales = 3600 ; Sale per labour hour = 3600 / 36 = 100

4) Cover per hour = 3000 / 1250 = 2.4

5) Labour COst per cover = 11562 / 2896 = 3.99

6) Labour Dollars = 3482 * 31% = 1079.42

7) Servers Required = 260 / (13 *5) = 4

8) Labour COst = 5000 + 550 +650 = 6200

Sales =15250

Labour COst % = 6200 / 15250 = 40.65%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote