Hillary Company purchased a new machine on September 1, 2007, ata cost of $96,00
ID: 2457759 • Letter: H
Question
Hillary Company purchased a new machine on September 1, 2007, ata cost of $96,000. The company estimated that the machine has asalvage value of $6,000. The machine is expected to be used for70,000 working hours during its 8-year life.
Compute depreciation using the following methods in the yearindicated. (Round all answers to 0 decimalplaces.)
Declining-balance using double the straight-line rate for 2007and 2008.
2007 $
2008 $
Units-of-activity for 2007, assuming machine usage was 2,900hours. (Round per unit to 2 decimal places tocalculate depreciation.)
2007 $
Explanation / Answer
Declining balance using double the straight-line rate. 100 = 12.5 8 Double the rate = 12.5 * 2 = 25% 1. 2007 96,000 * 25% * 4 12 = $ 8,000 2. 2008 88,000 * 25% = $ 22,000 3.Units of activity for 2007 2,900 hrs 96,000 -6,000 70,000 = $ 1.29 Depreciation 2,900 * 1.29 = $ 3,741
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.