Working from the following condensed cash flow statement, recalculate the effect
ID: 2457879 • Letter: W
Question
Working from the following condensed cash flow statement, recalculate the effect on cash resources if the 'days in debtors' and 'days in creditors' were each 53 days. Funds provided by profits Use of Funds: (Increase) in Debtors Increase in Creditors Total Uses Increases in Cash Resources Days purchases represented by current creditors' balance are 69 days. Annual purchases are $110,000. Days sales represented by current debtors' balances are 67. Annual sales are $140,000. Assume the company was set up on the first day of this financial year, so that opening balances are $0.Explanation / Answer
Funds provided byprofits 87,000 (Increase indebtors) -20,319 Increase increditors 15,965 Totaluses - 4,354 Increases in cashresources 82,646 Explanation Days in debtors = 365 receiv.Turnover R.T.O = 365 /53 = 6.89 Calculation of receivables Net sales =R.T.O Av.receivables 140,000 = 20,319 6.89 Payables Days payables = 365 / Payables T.O Payables T.O = 365 / 53 = 6.89 calculation of payables cost of sales = 6.89 Av.Payables Average payables = 110,000 6.89 = 15,965
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.