Question 8 Thefollowing information is available for XYZ Company: January 1, 200
ID: 2458042 • Letter: Q
Question
Question 8
Thefollowing information is available for XYZ Company:
January 1, 2004 December 31, 2004
Accounts receivable 65,000 ?
Thefollowing information was taken from XYZ Company's 2004 incomestatement:
Salesrevenue $500,000
Cost of goodssold 260,000
Salariesexpense 70,000
Rentexpense 40,000
Income taxexpense 39,000
Netincome $ 91,000
In its2004 statement of cash flows, XYZ Company reported cash collectedfrom customers of
$446,000. Additionally, it is known that XYZ Company's averagecollection period for 2004
was 58.40 days. Calculate the amount of accounts receivablewritten off as uncollectible
by XYZ Company during 2004. Do not use decimals in youranswer.
Question 8
Explanation / Answer
Receivables Dec 31, 2004 - $ 80,000 Accounts receivable written off - $ 39,000 Explanation Receivable turn over = 365 / days in debtors = 365 / 58.4 = 6.25 Average receivables = Net sales Receivables turnover = 500,000 / 6.25 = 80,000 Receivables should exist after collection Beginning receivables + Sales - cash collection 65,000 + 500,000 -446,000 = 119,000 But the receivables actually available at the end of Dec 31,2004 is $ 80,000. The difference is uncollectibles writtenoff. 119,000 - 80,000 = 39,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.