7.Polk Company owned 24,000 of the 30,000 outstanding common shares of Sloan Com
ID: 2458640 • Letter: 7
Question
7.Polk Company owned 24,000 of the 30,000 outstanding common shares of Sloan Company on January 1, 2010. Polk’s shares were purchased at book value when the fair values of Sloan’s assets and liabilities were equal to their book values. The stockholders’ equity of Sloan Company on January 1, 2010, consisted of the following:
Common stock, $15 par value$ 450,000
Other contributed capital337,500
Retained earnings 712,500
Total$1,500,000
Sloan Company sold 7,500 additional shares of common stock for $90 per share on January 2, 2010. If all 7,500 shares were sold to noncontrolling stockholders, the workpaper adjustment needed each time a workpaper is prepared should increase (decrease) the Investment in Sloan Company by
a.($140,625).
b.$140,625.
c.($112,500).
d.$192,000.
e.None of these.
Explanation / Answer
Purchase value of company = 1500000/30000 * 24000
Purchase value of company = 1200000
Total Value of stock after issue of 7500 additional share = 1500000+7500*90
Total Value of stock after issue of 7500 additional share = 2175000
Value of investment after purchase = 2175000/(30000+7500) *24000
Value of investment after purchase = 1392000
Increase in investment = 1392000-1200000
Increase in investment = 192000
Answer
d.$192,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.