Harter Company leased machinery to Stine Company on July 1, 2015, for a ten-year
ID: 2458940 • Letter: H
Question
Harter Company leased machinery to Stine Company on July 1, 2015, for a ten-year period expiring June 30, 2025. Equal annual payments under the lease are $150,000 and are due on July 1 of each year. The first payment was made on July 1, 2013. The rate of interest used by Harter and Stine is 9%. The cash selling price of the machinery is $1,050,000 and the cost of the machinery on Harter’s accounting records was $930,000. Assuming that the lease is appropriately recorded as a sale for accounting purposes by Harter, what amount of interest revenue would Harter record for the year ended December 31, 2015?
$94,500
$81,000
$40,500
$0
Explanation / Answer
Calculation of interest revenue that Harter would record for the year ended December 31, 2015:
Lease start date is July 1 , 2015
2015 Year end date is Dec. 31, 2015
Hence interest Period = 6 Months
Cash selling price of the machinery is $1,050,000
Less: First installment paid on July 1, 2015 = 150000
Hence Outstanding balance = 1050000-150000 = $900000
And Interest rate is 9%
Hence interest revenue that Harter would record for the year ended December 31, 2015
= 900000*9%*6/12
= $40500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.