Slattery company was formed on January 1, 2013 to build a single product. the co
ID: 2459049 • Letter: S
Question
Slattery company was formed on January 1, 2013 to build a single product. the company issued no par common stock on that date for $370,000 cash. The product cost $22 to make, all of which is paid in cash at the time of production. Slattery sells each unit of the product for $36 on credit and incurs sales commission per unit of $6 cash. In 2013, Slattery produced 17,000 units, shipped 14,000, and received payment for 11,000 units.
Required :
1a. prepare the 2013 income statement under revenue recognition at the completion of the earnings process
prepare the 2013 ending balance sheet under revenue recognition at the completion of the earnings process
1b. prepare the 2013 income statement under revenue recognition prior to the completion of the earnings process
prepare the 2013 ending balance sheet under revenue recognition prior to the completion of the earnings process
c. prepare the 2013 income statement under revenue recognition at the completion of the earnings process as cash is received
prepare the 2013 ending balance sheet under revenue recognition at the completion of the earnings process as cash is received
Explanation / Answer
1./C
INCOME STATEMENT UNDER REVENUE RECOGNISATION AT COMPITION OFEARNING PROCESS AS CASH RECEIVEED
REVENUE =$504000 (14000*$36)
COST OF GOODS SOLD=($308000) (14000*$22)
SELLING EXPENSES =($84000) (14000*$6)
NET INCOME =$112000
BALANCE SHEET UNDER REVENUE RECOGNISATION AT COMPITION OFEARNING PROCESS
CASH ($504000 +$370000 - $374000 - $102000) =$398000
PREPAID SELLING EXPENSES (3000* $6) =$18000
INVENTORY(3000 * $22) =$66000
TOTAL =$482000
COMMON STOCK AT PAR =$370000
RETAINED EARNINGS =$112000
TOTAL =$482000
NOTE; I AM UNABLE TO FIND OUT THE SOLUTION OF QUESTION 1B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.