Every year Kansas Company manufactures 7,900 units of part 231 for use in its pr
ID: 2459050 • Letter: E
Question
Every year Kansas Company manufactures 7,900 units of part 231 for use in its production cycle. The per unit costs of part 231 are as follows:
Verona Company has offered to sell 7,900 units of part 231 to Kansas for $33 per unit. If Kansas accepts Verona’s offer, its freed-up facilities could be used to earn $11,000 in contribution margin by manufacturing part 240. In addition, Kansas would eliminate 40% of the fixed overhead applied to part 231.
(a) Calculate total relevant cost to make and net cost to buy.
Explanation / Answer
Solution:
Total Relevant cost to make = $(3+11+6)*7900 + (40%of 10)*7900
=1,58,000+31,600
=1,89,000
Net relevant cost to buy=( 33*7900)-11000
=2,60,700-11000
=2,49,700
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.