A company preparing for a Chapter 7 liquidation has the following liabilities: H
ID: 2459396 • Letter: A
Question
A company preparing for a Chapter 7 liquidation has the following liabilities:
How much will each of the company's liabilities be paid at liquidation?
Note A =
Note B =
Note C =
Admin Exp =
A/C Pay =
Inc Tax Pay =
• Note payable A of $116,000 secured by land having a book value of $63,000 and a fair value of $83,000. • Note payable B of $146,000 secured by a building having a $73,000 book value and a $53,000 fair value. • Note payable C of $73,000, unsecured. • Administrative expenses payable of $33,000. • Accounts payable of $133,000. • Income taxes payable of $43,000.Explanation / Answer
Note A = 83,000 + 8,250 = 91,250
Note B = 53,000 + 23,250 = 76,250
Income Tax Payable = 23,000 + 20,000 = 43,000
admin expenses = 33,000
Note Payable C = 18,250
Account payable = 33,250
Working
Unsecured portion = 33,000 + 93,000 + 73,000 + 133,000 = 332,000
Amount left = 83,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.