Eloise owns 100 shares of Ajax Corp., a publicly traded company, which Eloise pu
ID: 2459430 • Letter: E
Question
Eloise owns 100 shares of Ajax Corp., a publicly traded company, which Eloise purchased on January 1, Year 1, for $10,000. On January 1, Year 3, Ajax declared a 2-for-1 stock split when the fair market value (FMV) of the stock was $120 per share. Immediately following the split, the FMV of Ajax stock was $62 per share. On February 1, Year 3, Eloise had her broker specifically sell the 100 shares of Ajax stock received in the split when the FMV of the stock was $65 per share. What amount should Eloise recognize as long-term capital gain income on her Form 1040, U.S. Individual Income Tax Return, for Year 3?
Explanation / Answer
The amount of long-term capital gain to be recognized by E should be computed as follows:
Sales price of thre shares = 100 x $65 = $6,500
Purchase price of the shares = $10,000 / 2 = $5,000
Long-term gain = $6,500 - $5,000 = $1,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.