On December 1, Company $8,600 of merchandise to a customer who signs a 3-months
ID: 2459874 • Letter: O
Question
On December 1, Company $8,600 of merchandise to a customer who signs a 3-months note to pay the purchase price plus interest at 10% at the due date of March 1. What journal entry should the company make at the time of the sale? What adjusting journal entries should the company make at December 31 to record the interest owed on the note? What effect does this entry have on the accounting equation? What journal entry should the company make on March 1 when the note is repaid? What effect does this entry have on the accounting equation?Explanation / Answer
1. journal entry at time of sale 1st december
Notes receivable $6.600
Sales revenue $6,600
2. Accounting equation
Assets = Liabilities + equity
+6,600 = 0 + 6,600
3. Interest accrued at 31 st december
Interest = 6,600 * 10% * 1/12 = $55
Interest receivable $55
Interest revenue $55
4. Accounting equation
Assets = Liabilities + equity
+$55 = 0 + $55
5. Journal entry on march 1
Cash $6,765
Notes receivable $6,600
Interest receivable $55
Interest revenue $110
6. Accounting equation
Assets = Liabilities + equity
+6,765 - 6,600 - 55 = 0 + $110
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.