The Equipment Maintenance Department of Kason Inc. has incurred the following co
ID: 2460082 • Letter: T
Question
The Equipment Maintenance Department of Kason Inc. has incurred the following costs during the past five months:
Month Production Total cost
July. 1,000 units. $45,550
August. 1,500. 52,000
September. 2,100. 61,500
October. 1,800. 57,500
November. 750. 41,250
Using the Hi-Lo method, determine the variable cost per unit, and the fixed cost per month.
Explanation / Answer
Variable cost per unit:
= (High level cost-Low level cost)/(High level production-Low level production)
= ($61,500-$41,250)÷(2,100-750)
= $15 per unit
Fixed costs:
= $61,500-$15×2,100
= $30,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.