Leno Company manufactures toasters. For the first 8 months of 2014, the company
ID: 2460646 • Letter: L
Question
Leno Company manufactures toasters. For the first 8 months of 2014, the company reported the following operating results while operating at 75% of plant capacity:Sales (351,800 units) $4,379,500 Cost of goods sold 2,595,000 Gross profit 1,784,500 Operating expenses 839,100 Net income $945,400
Cost of goods sold was 67% variable and 33% fixed; operating expenses were 72% variable and 28% fixed.
In September, Leno Company receives a special order for 18,800 toasters at $7.5 each from Centro Company of Ciudad Juarez. Acceptance of the order would result in an additional $3,000 of shipping costs but no increase in fixed operating expenses.
Explanation / Answer
Variable COGS per unit = 2595000 * 67% / 351800 = $4.94
Variable operating expenses per unit = 839100 * 72% / 351800 = $1.71
incremental analysis for the special order:
Should accept the new order.
Reject order accept order net income increase or decrease Revenue(18800 units) 141000 141000 0 Cost of Goods sold 138556 92872 (45684) Operating expenses 47744 32148+3000 = 35148 (12596) Net Income - 45300 +12980 + 58280Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.