Company currently makes 10,000 units of a component part for one of its finished
ID: 2460789 • Letter: C
Question
Company currently makes 10,000 units of a component part for one of its finished products with the following costs:
Direct materials = $10
Direct labor = $11
Total overhead = $8
$5 of the total overhead is allocated fixed cost and $3 is the cost of a supervisor that works only on this component. Recently, a company offered to supply this component for $26 per unit. If the offer is accepted, the supervisor will dismissed and the freed-up resources will remain idle. The company should:
a. buy and save 20,000
b. buy and save 30,000
c. make and save 20,000
d. make and save 30,000
Please show work on how to find this answer.
Explanation / Answer
make decision:
making cost of product = 11 + 10 + 3 = 24
buying cost of product = 26
savings if you make = (26 - 24) * 10000 = 20000
so option C is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.