The Quick Manufacturing Company, a large profitable corporation, is considering
ID: 2461796 • Letter: T
Question
The Quick Manufacturing Company, a large profitable corporation, is considering the replacement of a production machine tool. A new machine would cost $3700, have a 4-year useful and depreciable life, and have no salvage value. For tax purposes, sum- of-years'-digits depreciation would be used. The existing machine tool was purchased 4 years ago at a cost of $4000 and has been depreciated by straight-line depreciation assuming an 8-year life and no salvage value. The tool could be sold now to a used equipment dealer for $1000 or be kept in service for another 4 years. It would then have no salvage value. The new machine tool would save about $900 per year in operating costs compared to the existing machine. Assume a 40% combined state and federal tax rate.Explanation / Answer
Initial outflow:
Cost of new machine 3700
less: salvage of old tool (1000)
2700
less:loss on sale of tool(1000-1110) (110)
less: tax on loss on sale($110*40%) (44)
Net outflow $2546
Note:- Book value of old tool = $4000 - Depreciaiton(upto 4 years]
= 4000 - (889 + 778+667+556)
=$4000 - $2890
= $1110
Sum of digit depreciation:
year Useful life sum of year digit Annual Depreciation
1 8 8/36 4000 *8/36 = $889
2 7 7/36 4000*7/36 = $778
3 6 6/36 4000*6/36 =$667
4 5 5/36 4000*5/36 =$556
5 4 4/36 4000*4/36 =$444
6 3 3/36 4000*3/36 = $333
7 2 2/36 4000*2/36 = $222
8 1 1/36 4000*1/36 = $111
36
Net annual cash inflow per year:
saving in operating cost =$900
less: Depreciaiton =($925)
profit before tax = (25)
less: tax 40% = (10)
profit after tax =(35)
add: depreciation = 925
Net annual cash inflow =$890
Note:- Depreciation of new machine per year = $3700/4year
= $925
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.