On January 1, 2013, the Tiger Company bought some equipment that had a fair mark
ID: 2461875 • Letter: O
Question
On January 1, 2013, the Tiger Company bought some equipment that had a fair market value (FMV) of $6,074,700. To accomplish the purchase, the company issued an installment note that is payable in four equal installments of $2 million at the end of each year. What is the effective rate of interest implicit in the agreement? Prepare the journal entry to record the purchase of the equipment. Prepare the journal entry to record the first installment payment at December 31, 2013. Prepare the journal entry to record the second installment payment at December 31, 2014. Suppose the market value of the equipment had been unknown at the time of purchase, but the market rate of interest for notes of similar risk was 11%. Prepare the journal entry to record the purchase of the equipment.Explanation / Answer
Solution.
Fair market value of equipmrnt = $6,074,700
Bills Payable = $8,000,000
Interst = $1,925,300
Annual interest = $1,925,300 / 4 = $481,325
$481,325 / $6,074,700 = 7.92%
B.
Equipmentaccount debited $8,000,000
Account payable credited $8,000,000
C.
Account payable dedited $2,000,000
Bills payable account credited $2,000,000.
D.
Account payable dedited $4,000,000
Bills payable account credited $4,000,000.
E.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.