Hanson Co. had 200,000 shares of common stock, 20,000 shares of convert ible pre
ID: 2462049 • Letter: H
Question
Hanson Co. had 200,000 shares of common stock, 20,000 shares of convert
ible preferred stock, and
$1,000,000 of 7.5% convertible bonds outstanding during 2013. The preferred
stock is convertible into
40,000 shares of common stock. During 2013, Hanson paid dividends of $.90 per
share on the common
stock and $3 per share on the preferred stock. Each $1,000 bond is co
nvertible into 45 shares of common
stock. The net income for 2013 was $600,000 and the income tax rate
was 30%.
instruction: Calculate the basic EPS and diluted EPS
Explanation / Answer
EPS = Earning available for equity shareholders / No. Of equity shares Net Income = $600000 Less: Intt on Bond = $75000 [$1000000*7.5%] EBT 525000 $ Less: Tax 157500 EAT 367500 Less: Pref Div 60000 [20000*3$] Earning for common stockholders 307500 No. Of Common Stock 200000 EPS 1.5375 $/share DEPS = Earning Available for common stock holders+ After tax intt on convertible bonds+Convertible pref Dividend Weighted average number of common shares outstanding during the period+ All dilutive potential common stock) = 307500$ + 75000$(1-.30)+60000$ 200000+40000+(45stock* 1000bonds) = 420000 $ 285000 stocks = 1.473684 $/share
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.