A \"power saving\" air conditioning system is being considered. It is estimated
ID: 2462590 • Letter: A
Question
A "power saving" air conditioning system is being considered. It is estimated to cost $5,000 more than the inefficient system and expected to save $ 1,300 per year in power costs. If the firm has a target ROI value of 12%, determine the payback using the incorrect method that does not consider TVM. Next, calculate the correct payback period using TVM techniques. Is this a reasonable expectation? If, under actual use, the system only saves $300 per year in power costs, how long will it take for the system to pay for itself? Is this a reasonable time period?Explanation / Answer
Solution.
Calculation of Payback period through incorrect method.
P.B.P = 3 + (1,100 / 1,300 ) = 3.84 year.
2. Calculation of Payback period through correct method.
P.B.P = 5 + ( 314.15 / 658.58 ) = 5.47 year
Year Cash Inflow Cumulative inflow 1 1,300 1,300 2 1,300 2,600 3 1,300 3,900 4 1,300 5,200 5 1,300 6,500Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.