The following data are the actual results for Marvelous Marshmallow Company for
ID: 2462643 • Letter: T
Question
The following data are the actual results for Marvelous Marshmallow Company for August. Actual output 8,000 cases Actual variable overhead $ 427,000 Actual fixed overhead $ 149,000 Actual machine time 33,400 machine hours Standard cost and budget information for Marvelous Marshmallow Company follows: Standard variable-overhead rate $ 12.00 per machine hour Standard quantity of machine hours 4 hours per case of marshmallows Budgeted fixed overhead $ 144,000 per month Budgeted output 12,000 cases per month Required: 1. Use any of the methods explained in the chapter to compute the following variances. (Indicate the effect of each variance by selecting "Favorable" or "Unfavorable". Select "None" and enter "0" for no effect (i.e., zero variance).)
The following data are the actual results for Marvelous Marshmallow Company for August. Actual output Actual variable overhead Actual fixed overhead Actual machine time 8,000 cases $427,000 $149,000 33,400 machine hours Standard cost and budget information for Marvelous Marshmallow Company follows Standard variable-overhead rate Standard quantity of machine hours Budgeted fixed overhead Budgeted output $ 12.00 per machine hour 4 hours per case of marshmallows $144,000 per month 12,000 cases per month Required 1. Use any of the methods explained in the chapter to compute the following variances. (Indicate the effect of each variance by selecting "Favorable" or "Unfavorable". Select "None" and enter "O" for no effect (i.e., zero variance).) a Variable-overhead spending Unfavorable Unfavorable Unfavorable Unfavorable ariance Variable-overhead efficiencv variance c. Fixed-overhead budget variance d. Fixed-overhead volume varianceExplanation / Answer
a.
Variable-overhead spending variance = Actual Variable overhead – (AH*SVR)
Variable-overhead spending variance = $427,000 - (33,400 * $12) = $26,200 Unfavorable
b.
Variable-overhead efficiency variance = SVR(AH – SH)
SVR = $12
AH = 33,400
SH = (8000*4) 32,000
Variable-overhead efficiency variance = $12 (33,400 - 32,000) = $16,800 Unfavorable
c.
Fixed-overhead budget variance = Actual fixed overhead – Budgeted fixed overhead
Fixed-overhead budget variance = $149,000 -$144,000 = $5,000 Unfavorable
d.
Fixed-overhead volume variance = Budgeted fixed overhead – Applied fixed overhead
Budgeted fixed overhead = $144,000
Applied fixed overhead = Pre-determined Fixed over head rate *Standard allowed hours
Applied fixed overhead = ( $144,000 / (12,000*4)) * 32,000 = $96,000
Fixed-overhead volume variance = $144,000 - $96,000 = $48,000 Unfavorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.