Silmon Corporation makes a product with the following standard costs: In June th
ID: 2462868 • Letter: S
Question
Silmon Corporation makes a product with the following standard costs:
In June the company produced 5,000 units using 29,750 grams of the direct material and 2,660 direct labor-hours. During the month the company purchased 24,900 grams of the direct material at a price of $5.80 per gram. The actual direct labor rate was $13.60 per hour and the actual variable overhead rate was $2.90 per hour. The materials price variance is computed when materials are purchased. Variable overhead is applied on the basis of direct labor-hours.
Compute the following variances for raw materials, direct labor, and variable overhead, assuming that the price variance for materials is recognized at point of purchase: (Input all amounts as positive values. Do not round intermediate calculations. Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Omit the "$" sign in your response.)
or Hours Standard Price
or Rate Direct materials 5.7 grams $ 6.00 per gram Direct labor 0.5 hours $ 13.00 per hour Variable overhead 0.5 hours $ 3.00 per hour
Explanation / Answer
$(6 - 5.80) * 29750 = $5950F
$(2500 - 2660) * 13 = $2080U
$(13 - 13.60) * 2660 = $1596U
$(2500 - 2660) * 3 = $480U
a. Direct materials quantity variance $(28500 - 29750)*6 = $7500U b. Direct materials price variance$(6 - 5.80) * 29750 = $5950F
c. Direct labor efficiency variance$(2500 - 2660) * 13 = $2080U
d. Direct labor rate variance$(13 - 13.60) * 2660 = $1596U
e. Variable overhead efficiency variance$(2500 - 2660) * 3 = $480U
f. Variable overhead rate variance $( 3 - 2.90) * 2660 = $266FRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.