On January 1, 2015, Crummy Corp. sold equipment to AP Inc. for $84,000 in cash.
ID: 2462958 • Letter: O
Question
On January 1, 2015, Crummy Corp. sold equipment to AP Inc. for $84,000 in cash. The equipment originally cost $70,000 but had a book value of only $49,000 when transferred. On that date, the equipment had a five-year remaining life. Both companies compute depreciation expense using the straight-line method.
Crummy reported $154,000 of net income in 2015 (not including any investment income) while AP reported $63,000. Assume there is no excess amortization related to the original investment.
Crummy owned 85% of AP. For 2015, what is consolidated net income to the non-controlling and controlling interests?
Explanation / Answer
Profit on sale of equipment = 84000 - 49000 = $35000
Consolidated net income to the non-controlling interest = $63000 + 15% of $35000 = $68250
Consolidated net income to the controlling interest = $154000 + 85% of $35000 = $183750
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.