Slaton Corporation traded a used truck for a new truck. The used truck cost $53,
ID: 2463151 • Letter: S
Question
Slaton Corporation traded a used truck for a new truck. The used truck cost $53,440 and has accumulated depreciation of $45,424. The new truck is worth $93,520. Slaton also made a cash payment of $88,176.
Prepare Slaton’s entry to record the exchange. (The exchange has commercial substance.)
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
Cash Loss on Disposal of Trucks Accumulated Depreciation?Trucks Trucks (new) Trucks (used)
Accumulated Depreciation?Trucks Loss on Disposal of Trucks Trucks (new) Trucks (used) Cash
Trucks (used) Cash Loss on Disposal of Trucks Trucks (new) Accumulated Depreciation?Trucks
Trucks (new) Loss on Disposal of Trucks Trucks (used) Cash Accumulated Depreciation?Trucks
Cash Trucks (new) Accumulated Depreciation?Trucks Loss on Disposal of Trucks Trucks (used)
Explanation / Answer
Answer:
Used truck historical cost = 53440
Accumulated depreciation = 45424
Net book value = 53440 - 45424 = 8016
New truck cost = 93520
Cash given = 88176
Implied sale value of old truck = 93520 - 88176 = 5344, which is less than net book value. Therefore, there is a loss on sale of old truck.
Loss on sale of old truck = 8016 - 5344 = 2672
Journal entry:
New truck Dr. 93520
Loss on sale of old truck Dr. 2672
Accumulated depreciation Dr. 45424
To cash......................................................88176
To truck (used)..........................................53440
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.