Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Berol Corporation sold 20-year bonds on January 1, 2012. The face value of the b

ID: 2463178 • Letter: B

Question

Berol Corporation sold 20-year bonds on January 1, 2012. The face value of the bonds was $100,000, and they carry a 9% stated rate of interest, which is paid on December 31 of every year. Berol received $91,526 in return for the issuance of the bonds when the market rate was 10%. Any premium or discount is amortized using the straight-line interest method.

Required

Prepare the journal entry to record the sale of the bonds on January 1, 2012, and the proper balance sheet presentation on this date.

Prepare the journal entry to record interest expense on December 31, 2012, and the proper balance sheet presentation on this date.

Explain why it was necessary for Berol to issue the bonds for only $91,526 rather than $100,000

Explanation / Answer

Answer:

Jan 1, 2012 Cash Dr..91526

Discount on bonds payable Dr. 8474

To bonds payable....................................100000

(to record issuance of bond)

Balance sheet

Income statement

Assets

=

Liabilities

+

Stockholder’s Equity

+

Revenue

-

Expenses

Cash   91526

Bonds payable 100000

Discount on bonds payable (8474)

Bonds payable = 100000

Less: discount on bonds payable = 8474

Net value = 91526

Answer:2

Dec. 31 Interest Expense Dr. 9153

To cash (100000*0.09).....................9000

To discount on bonds payable...........153

(to record payment of interest and amortization of discount)

Balance sheet

Income statement

Assets

=

Liabilities

+

Stockholder’s Equity

+

Revenue

-

Expenses

Cash   (9000)*

Discount on bonds payable 153

Interest expense (9153)**

*100000*9%*1 year = 9000

**91526*10%*1 year = 9153

Bonds payable = 100000

Less: discount on bonds payable= 8321*

Net value = 91679

*8474 – 153 = 8321

Answer:3

The market rate of interest was greater than the interest rate that Berol corporation is paying. Therefore, the issuance price, discounted at 10%, the market rate, will be less than the face value.

Balance sheet

Income statement

Assets

=

Liabilities

+

Stockholder’s Equity

+

Revenue

-

Expenses

Cash   91526

Bonds payable 100000

Discount on bonds payable (8474)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote