At the end of the year, a company offered to buy 4,800 units of a product from X
ID: 2463834 • Letter: A
Question
At the end of the year, a company offered to buy 4,800 units of a product from X Company for $12.00 each instead of the company's regular price of $19.00 each. The following functional income statement is for the 61,400 units of the product that X Company has already made and sold to its regular customers:
Fixed cost of goods sold for the year was $131,396, and fixed selling and administrative costs were $62,014. The special order product has some unique features that will require additional material costs of $0.86 per unit and the rental of special equipment for $3,500.
5. Profit on the special order would be $15,172
6. Assume the following fact: regular variable selling and administrative costs include sales commissions equal to 3% of sales, but there will be no sales commissions on the special order. This will cause the special order profit to increase by ______
Sales $1,166,600 Cost of goods sold 493,656 Gross margin $672,944 Selling and administrative costs 144,904 Profit $528,040Explanation / Answer
For the purpose of the evaluating and pricing the special order, the variable cost are the relevant costs. So the relevant costs in the problem are:
Variable cost of Cost of goods sold = $493656 - $131396 = $362260 / 61400 = $5.90
Variable cost of Selling and administrative costs = 144904 -62014 = $82890 / 61400 = $1.35
Additional material costs = $0.86 per unit
the rental of special equipment for $3,500.
(5) Profit on the special order would be = [12- (5.90 +1.35 + 0.86)] * 4800 - 3500 = $15172
(6) Commission cost of Selling and administrative costs = 12 *3% = $0.36
If there is no commission on special order, the profit of the special order will increase by 0.36 * 4800 = $1728
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.