A company has fixed costs of $320,000 and a contribution margin per unit of $15.
ID: 2464382 • Letter: A
Question
A company has fixed costs of $320,000 and a contribution margin per unit of $15. If the firm wants to earn a target $40,000 pretax income, how many units must be sold (rounded to the nearest whole unit)? 24,000. 21,333. 18,666. 2,667. 20,000. Watson Company has monthly fixed costs of $83,000 and a 40% contribution margin ratio. If the company has set a target monthly income of $15,000, what dollar amount of sales must be made to produce the target income? $245,000 $207,500 $37,300 $170,000 $39,200Explanation / Answer
13.
Target Sales in units= Target Profit + Fixed Cost/ Contribution per unit
=$40,000 +$320,000/15
=$360,000/15
= 24,000 units
14.
Target Sales in $= Target Profit + Fixed Cost/ Contribution Margin Ratio
=$15,000 +$83,000/40%
=$98,000/40%
= $ 245,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.