A company\'s property records revealed the following information about its plant
ID: 2464461 • Letter: A
Question
A company's property records revealed the following information about its plant assets:
Machine No.
Cost
Salvage Value
Purchase Date
Depreciation Method and Estimate Life
1
$42,000
$3,000
10/1/08
Straight-line (3 years)
2
86,000
8,600
7/1/08
Double-declining-balance (5 years)
Calculate the depreciation expense for each machine for the year ended December 31, 2010 and for the year ended December 31, 2009.
Machine 1:
2009 _______________________
2010 _______________________
Machine 2:
2009 _______________________
2010 _______________________
Machine No.
Cost
Salvage Value
Purchase Date
Depreciation Method and Estimate Life
1
$42,000
$3,000
10/1/08
Straight-line (3 years)
2
86,000
8,600
7/1/08
Double-declining-balance (5 years)
Explanation / Answer
Straight Line Method:- Calculation of Depreciation expense.
Machine 1.
Year 2009 = 42000 - 3000 / 3 = $ 13000
Year 2010 = 42000 - 3000 / 3 = $ 13000
Machine 2.
Year 2009 = 86000 - 8600 / 5 = $ 15480
Year 2010 = 86000 - 8600 / 5 = $ 15480
Double Declining Depreciation method:- Calculation of Depreciation expense.
Machine 1.
Year 2009 = 13000 * 2 = $ 26000
Year 2010 = 13000 * 2 = $ 26000
Machine 2.
Year 2009 = 15480 * 2 = $ 30960
Year 2010 = 15480 * 2 = $ 30960
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.