Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Pryce Company owns equipment that cost $72,750 when purchased on January 1, 2012

ID: 2466111 • Letter: P

Question

Pryce Company owns equipment that cost $72,750 when purchased on January 1, 2012. It has been depreciated using the straight-line method based on estimated salvage value of $9,000 and an estimated useful life of 5 years.

Prepare Pryce Company’s journal entries to record the sale of the equipment in these four independent situations. (If no entry is required, select "No entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually. Round answers to 0 decimal places, e.g.125.)

(a)

Sold for $39,250 on January 1, 2015.

(b)

Sold for $39,250 on May 1, 2015.

(c)

Sold for $10,470 on January 1, 2015.

(d)

Sold for $10,470 on October 1, 2015.

A.

Account Titles and Explanation

Debit

Credit

B.

(To Record Depreciation)

(To record sale of equipment)

C.

D.

(To Record Depreciation)

(To record sale of equipment)

(a)

Sold for $39,250 on January 1, 2015.

(b)

Sold for $39,250 on May 1, 2015.

(c)

Sold for $10,470 on January 1, 2015.

(d)

Sold for $10,470 on October 1, 2015.

Explanation / Answer

Solution:

Working:

Cost of Equipment (Purchase January 1, 2012)

$72,750

Useful Life

5 Years

Salvage Value at the end of useful life

$9,000

Annual Depreciation as per straight line basis

(Cost of Asset - Salvage Value)/Useful life

$12,750

a) Sold for $39,250 on January 1, 2015

Book Value of Equipment as on January 1, 2015 = Cost of Equipment – Accumulated depreciation for 3 years completed years = $72,750 – ($12,750 x 3) = $72,750 - $38,250 = $34,500

Profit on Sale of Equipment = Sale Price – Book Value of Equipment = $39,250 - $34,500 = $4,750

Journal Entry to record the sale

Account Titles and Explanation

Debit

Credit

Cash A/c Dr.

$39,250

To Equipment A/c

$34,500

To Profit on Sale of Equipment

$4,750

(being equipment sold at profit of $4,750

b) Sold for $39,250 on May 1, 2015

Book Value of Equipment as on January 1, 2015 = Cost of Equipment – Accumulated depreciation for 3 years completed years = $72,750 – ($12,750 x 3) = $72,750 - $38,250 = $34,500

Profit on Sale of Equipment = Sale Price – Book Value of Equipment = $39,250 - $34,500 = $4,750

Journal Entry to record the sale

Account Titles and Explanation

Debit

Credit

Cash A/c Dr.

$39,250

To Equipment A/c

$34,500

To Profit on Sale of Equipment

$4,750

(being equipment sold at profit of $4,750

Explanation: To claim depreciation of the year, the depreciable fixed assets must be used during the full year. That is the reason we calculated depreciation till December 31, 2014 (3 Completed years).

C) Sold for $10,470 on January 1, 2015

Book Value of Equipment as on January 1, 2015 = Cost of Equipment – Accumulated depreciation for 3 years completed years = $72,750 – ($12,750 x 3) = $72,750 - $38,250 = $34,500

Loss on Sale of Equipment = Book Value of Equipment – Sale Proceeds = $34,500 - $10,470 = $24,030

Journal Entry to record the sale

Account Titles and Explanation

Debit

Credit

Cash A/c Dr.

$10,470

Loss on Sale of Equipment Dr.

$24,030

To Equipment A/c

$34,500

(being equipment sold at loss of $24,030

Explanation: To claim depreciation of the year, the depreciable fixed assets must be used during the full year. That is the reason we calculated depreciation till December 31, 2014 (3 Completed years).

d) Sold for $10,470 on October 1, 2015

Book Value of Equipment as on January 1, 2015 = Cost of Equipment – Accumulated depreciation for 3 years completed years = $72,750 – ($12,750 x 3) = $72,750 - $38,250 = $34,500

Loss on Sale of Equipment = Book Value of Equipment – Sale Proceeds = $34,500 - $10,470 = $24,030

Journal Entry to record the sale

Account Titles and Explanation

Debit

Credit

Cash A/c Dr.

$10,470

Loss on Sale of Equipment Dr.

$24,030

To Equipment A/c

$34,500

(being equipment sold at loss of $24,030

Explanation: To claim depreciation of the year, the depreciable fixed assets must be used during the full year. That is the reason we calculated depreciation till December 31, 2014 (3 Completed years).

To record Depreciation in each case above mentioned...following entry is to be passed:

Accumulated Depreciation A/c Dr.   $38,250

   To Equipment A/c   $38,250

Cost of Equipment (Purchase January 1, 2012)

$72,750

Useful Life

5 Years

Salvage Value at the end of useful life

$9,000

Annual Depreciation as per straight line basis

(Cost of Asset - Salvage Value)/Useful life

$12,750

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote