Direct Material and Direct Labor Variances Benderboard produces corrugated board
ID: 2466122 • Letter: D
Question
Direct Material and Direct Labor Variances
Benderboard produces corrugated board containers that the nearby wine industry uses to package wine in bulk. The company uses a standard cost system to account for manufacturing costs. The standard costs for a one bulk container include the following:
Direct materials (6 pounds at $5 per pound) $ 30.00
Direct labor (2/3 hour at $30 per hour) 20.00
Manufacturing overhead 10.00
Total cost/container $ 60.00
At the end of May, the ledgers show the following data:
DEBIT
CREDIT
Sales
$ 500,000
Accounts payable for purchases of direct materials
136,500
Direct materials purchase price variance
$ 6,500
Direct materials usage (quantity) variance
5,000
Direct labor rate variance
4,200
Direct labor efficiency variance
6,000
The firm pays all its purchases in the month following the month of purchase. The firm manufactured and sold 4,500 containers in May. All variances are identified and recorded at the earliest possible time.
REQUIRED: Compute each of the following items for the firm for the month of May. Show all of your computations.
1. Total standard direct labor cost for units produced in May.
2. Total direct labor-hours worked.
3. Actual direct labor hourly wage rate.
4. Total standard quantity of direct materials (in pounds) for the containers manufactured.
5. Total pounds of direct materials used.
6. Total pounds of direct materials purchased.
7. Actual direct materials price per pound.
DEBIT
CREDIT
Sales
$ 500,000
Accounts payable for purchases of direct materials
136,500
Direct materials purchase price variance
$ 6,500
Direct materials usage (quantity) variance
5,000
Direct labor rate variance
4,200
Direct labor efficiency variance
6,000
Explanation / Answer
(SH – AH) SR = 6,000
(4,500*2/3 – ah)30 = 6000
AH = 2,800 hours
=(AP – SP ) AH = 4,200
=(x-30 ) 2,800 = 4,200
Actual rate = $31.50
(AQ- SQ) SR = 5000
(AQ- 27,000) 5 = 5000
= 28,000
(AP*AQ - SP*Aq) = 6,500
=136,500 – 5AQ = 6,500
AQ purchased = 28,600
(AP – SP ) 28,600 = 6,500
(AP – 5) 28,600 = 6,500
AP = 5.23
- Standard direct labor cost - 4500 *20 = $90,000
- Direct labor hour worked
(SH – AH) SR = 6,000
(4,500*2/3 – ah)30 = 6000
AH = 2,800 hours
- Actual direct labor hourly wage rate
=(AP – SP ) AH = 4,200
=(x-30 ) 2,800 = 4,200
Actual rate = $31.50
- Standard of direct materials = 4500 *6 = 27,000
- Direct materials used
(AQ- SQ) SR = 5000
(AQ- 27,000) 5 = 5000
= 28,000
- Purchased
(AP*AQ - SP*Aq) = 6,500
=136,500 – 5AQ = 6,500
AQ purchased = 28,600
- Actual direct materials price per unit
(AP – SP ) 28,600 = 6,500
(AP – 5) 28,600 = 6,500
AP = 5.23
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.