The Cambro Foundation, a nonprofit organization, is planning to invest $159,040
ID: 2466294 • Letter: T
Question
The Cambro Foundation, a nonprofit organization, is planning to invest $159,040 in a project that will last for three years. The project will produce net cash inflows as follows:
Click here to view Exhibit 13B-1 and Exhibit 13B-2, to determine the appropriate discount factor(s) using table.
Required:
Assuming that the project will yield exactly a 7% rate of return, what is the expected net cash inflow for Year 3? (Round discount factor(s) to 3 decimal places.)
Present value of year 3 cash inflow/Present value factor= Cash Inflow
The Cambro Foundation, a nonprofit organization, is planning to invest $159,040 in a project that will last for three years. The project will produce net cash inflows as follows:
Explanation / Answer
Answer:
Present value of inflows should be equals to Initial Outflow
So, 159040 = 50000*1/1.07 + 66000* (1/1.07)^2 + X *(1/1.07)^3
159040 = 46728.97 + 57646.96+ x0.816
159040-104375.93 = 0.816*X
So, 54664.07 = 0.816*X
So, X = 54664.07 /0.816 =$66990.28
Thanks
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.