Jon Seceda Furnace Corp. purchased machinery for $315,000 on May 1, 2014. It is
ID: 2466558 • Letter: J
Question
Jon Seceda Furnace Corp. purchased machinery for $315,000 on May 1, 2014. It is estimated that it will have a useful life of 10 years, salvage value of $15,000, production of 240,000 units, and working hours of 25,000. During 2015, Seceda Corp. uses the machinery for 2,650 hours, and the machinery produces 25,500 units. From the information given, compute the depreciation charge for 2015 under each of the following methods. (Round answers to O decimal places, e.g. 45,892.) Straight-line Units-of-output Working hours Sum-of-the-years'-digits Declining-balance (use 20% as the annual rate)Explanation / Answer
Part d: Sum of the years digits deprecation method
Sum of years = 10 + 9 + 8 + 7 + 6 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1 = 55
Depreciation in year 2015:
For 4 months (Jan 2015 - April 2015) = (10/55) * (315,000-15,000) *4/12 =$18,180
For 8 months (May 2015 - Dec 2015) = (9/55) * (315,000-15,000) *8/12 =$32,727
Total Depreciation = $18,180 + $32,727 = $50,909
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.