On 1/1, a company buys equipment with a cost of $21200, an estimated salvage val
ID: 2466790 • Letter: O
Question
On 1/1, a company buys equipment with a cost of $21200, an estimated salvage value of $1200, and an estimated useful life of 4 years. Using the double declining balance method of depreciation, calculate net book value after year 1.
On 1/1, a company buys equipment with a cost of $21200, an estimated salvage value of $1200, and an estimated useful life of 4 years. Using the double declining balance method of depreciation, calculate net book value after year 1.
On 1/1, a company buys equipment with a cost of $21200, an estimated salvage value of $1200, and an estimated useful life of 4 years. Using the double declining balance method of depreciation, calculate net book value after year 1.
Explanation / Answer
Double decline:
Depreciation=1/n=1/4=25%
since it is double decline it is 25%*2=50%
Depreciation for 1st year=212,000*50%=$106,000
Net book value after year 1=212000-106000=$106,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.