Linda\'s luxury travel please answer 142 points E11-4 Calculating Accounting Rat
ID: 2467116 • Letter: L
Question
Linda's luxury travel
please answer
Explanation / Answer
Answer:
1. Accounting Rate of Return = Average Accounting Profit / Average Initial Investment = $ 48,000 / $ 600,000 = 8%
Note: It is assumed that Annual Net Income is after depreciation.
2. Pay Back Period;
Annual Cash Generated = $ 48,000 + Depreciation = $ 48,000 + ($ 600,000 - $ 100,000) / 8 = $ 110,500
Payback Period = $ 600,000 / $ 110,500 = 5.4298 or 5.43 years or 5 years, months and 5 days approx.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.