A manufacturing company that produces a single product has provided the followin
ID: 2467208 • Letter: A
Question
A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations:
What is the absorption costing unit product cost for the month? (Round your intermediate calculations to whole dollar value.)
$114
$104
$152
$142
Units in beginning inventory 0 Units produced 8,700 Units sold 8,500 Units in ending inventory 200 Variable costs per unit: Direct materials $48 Direct labor $45 Variable manufacturing overhead $11 Variable selling and administrative $10 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $330,600 Fixed selling and administrative $95,700Explanation / Answer
Absorption costing focuses on absorbing the manufacturing cost per unit to the products manufactured.
Variable absorption cost per unit = Material + Labor + Variable manufacturing overhead = $48 + $45 + $11 = $104
Fixed manufacturing overhead per unit = $330,600 / 8,700 = $38 per unit.
Total absorption cost per unit = Fixed + Variable = $104 + $38 = $142 per unit.
So, option D is the correct option.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.