Revenue for the year $15,000 Total expenses and tax for the year $10,000 Current
ID: 2467314 • Letter: R
Question
Revenue for the year $15,000
Total expenses and tax for the year $10,000
Current assets at year end $ 9,200
Non-current assets at year end $12,750
Investment in fixed assets $ 350
Common stock at the beginning of the year $ 2,000
Retained earnings at the beginning of the year $ 8,850
Total liabilities at year end $ 9,400
What is the amount of dividend declared during the year?
2. The company also has the following annual financial information
Beginning interest payable $100,000
Cash paid for interest $120,000
Ending interest payable $110,000
What is the company’s interest expense during the year?
Explanation / Answer
1. Balance Sheet as at the end of the year:
Increase in retained earnings = $ 10,900 - $ 8,850 = $ 2,050
Net income for the year = Revenue less Expenses = $ 15,000 - $ 10,000 = $ 5,000
Therefore Dividends paid during the year = Net income for the year less earnings retained = $ 5,000 - $ 2,050 = $ 2,950
2. Interest expense during the year:
Beginning interest payable + Interest expense - Interest paid = Ending interest payable
Interest expense = $ 110,000 + 120,000 - 100,000 = $ 130,000
Assets $ Liabilities and equity $ Current assets 9,200 Total liabilities 9,400 Non current assets 12,750 Common stock 2,000 Fixed assets 350 Retained earnings( balancing amount) 10,900 Total assets 22,300 Total liabilities and equity 22,300Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.