On March 31, 2016, Susquehanna Insurance purchased an office building for $12,00
ID: 2467346 • Letter: O
Question
On March 31, 2016, Susquehanna Insurance purchased an office building for $12,000,000. Based on their relative fair values, one-third of the purchase price was allocated to the land and two-thirds to the building. Furniture and fixtures were purchased separately from office equipment on the same date for $1,200,000 and $700,000, respectively. The company uses the straight-line method to depreciate its buildings and the double-declining-balance method to depreciate all other depreciable assets. The estimated useful lives and residual values of these assets are as follows:
On March 31, 2016, Susquehanna Insurance purchased an office building for $12,000,000. Based on their relative fair values, one-third of the purchase price was allocated to the land and two-thirds to the building. Furniture and fixtures were purchased separately from office equipment on the same date for $1,200,000 and $700,000, respectively. The company uses the straight-line method to depreciate its buildings and the double-declining-balance method to depreciate all other depreciable assets. The estimated useful lives and residual values of these assets are as follows:
Explanation / Answer
Depreciation on building = (Cost of building - Residual vale)/Useful life of asset
Cost of building = 2/3 of $1200000
= $800000
Residual value = 10% of 800000 = $80000
Depreciation = (800000-80000)/30
= $24000
Depreciation on building for the FY 16 & 17 is $24000 each
Depreciation on furniture as per straight line method = (1200000-120000)/10
= $108000
Depreciation rate = 108000/1200000*100 = 9%
So depreciation rate as per declining balance methos = 9% * 2
= 18%
So depreciation on furniture & fixtures:
For 2016 = $1200000*18% = 216000
For 2017 = ($1200000 - $216000) * 18% = $177120
In the same way Depreciation on office equipment(straight line) = ($700000-$30000)/5
= $134000
Rate of depreciation = 134000/700000 * 100
= 19.14%
As per declining balance method., rateof depreciation = 19.14% * 2
= 38.28%
So depreciation on office equipment :
for 2016 = $700000 * 38.28%
= $267960
For 2017 = ($700000 - $267960) * 38.28%
= $165385
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.