16-6 Receivables Investment Snider Industries sells on terms of 2/10, net 45. To
ID: 2467361 • Letter: 1
Question
16-6 Receivables Investment
Snider Industries sells on terms of 2/10, net 45. Total sales for the year are $1,500,000. Thirty percent of customers pay on the 10th day and take discounts, the other 70% pay on average, 50 days after their purchasers.
a. What is the days sales outstanding?---Answer is DSO = 38 days. Show all work and formulas to support answer
b. What is the average amount of receivables?--Answer is AR = $156,164 show all work and formulas to support answer
c. What would happen to average recievables if Snider toughened its collection policy with the results that all nondiscount customers paid on the 45th day?--Answer is AR = $141,781-show all work and formulas to support answer
Explanation / Answer
a) Days sales Outstanding
={30%*10 days +70%*50 Days}
= 3days+35days
= 38days
b) Average Receivables
= {1,500,000*30%*10days/365days) +{1,500,000*70%*50days/365days)
= $156,164
c) Average receivables in case Snider toughened the collection policy to 45 days
= {1,500,000*30%*10days/365days) +{1,500,000*70%*45days/365days)
= $141,781.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.