Note: Please provide in excel format (horizontal) Cannon Company produces and se
ID: 2468010 • Letter: N
Question
Note: Please provide in excel format (horizontal)
Cannon Company produces and sells air compressors for $250. The variable costs per unit are $150 plus a sales commission of 10% of the selling price. Total fixed costs consist of $14,000 in fixed overhead and $16,000 in fixed selling and administrative costs.
Required:
1) Compute the contribution margin per unit.
2) Compute the break-even point in units and dollars.
3) How many units must be sold to earn a profit of $60,000?
4) What would be the break-even point in units if the sales commission is reduced to $10 per unit sold?
Explanation / Answer
Statement showing computations Particulars Amount Sales Price per unit 250.00 Variable Costs: Variable Costs 150.00 Commission =250*10% 25.00 Total Variable Costs = 175.00 1) Contribution Margin per unit= 250 - 175 75.00 Total Fixed Costs Fixed Overhead 14,000.00 fixed selling and administrative costs 16,000.00 Total Fixed Costs 30,000.00 2) BEP in units = 30,000/75 400.00 BEP in $ = 400 *250 100,000.00 3) Desired profit 60,000.00 Desired Fixed Costs 30,000.00 Desired Contribution = 60000 + 30000 90,000.00 Units to be sold = 90,000/75 1,200.00 4) Sales Price per unit 250.00 Variable Costs: Variable Costs 150.00 Commission =250*10% 10.00 Total Variable Costs = 160.00 Contribution Margin per unit= 250 - 175 90.00 BEP in units = 30,000/90 333.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.