Mountainview Resorts purchased equipment for $32,000. Residual value at the end
ID: 2468235 • Letter: M
Question
Mountainview Resorts purchased equipment for $32,000. Residual value at the end of an estimated four- year service life is expected to be $6,500. The machine operated for 1,900 hours in the first year and the company expects the machine to operate for a total of 9,000 hours over its four year life. Calculate depreciation expense for the first year using each of the following depreciation methods: (1) straight-line, (2) double-declining-balance, and (3) activity-based. (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)Explanation / Answer
Depreciation for the First Year
Straight line :
Depreciation p.a = Cost of Asset- Salvage Value/ Life of Asset
= $32,000-$6,500/4
=$6,375 ( per annum and first is same
Double Decline balance:
Straight line depreciation%= ¼ years= 25%
% under double decline= 2 x straight line depreciation %= 2 x 25=50%
Depreciation per first year= $32,000 x 50%= $16,0000
Activity based depreciation per hr = Cost of Asset- Salvage Value/Expected total no of hrs
=$32,000-$6,500/9,000 hrs
= $ 2.833 per hr
Depreciation per first year= $2.833 x 1,900 hrs worked= $5,383
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.