At the beginning of 2014, Hardin Company had 220,000 shares of $10 par common st
ID: 2468267 • Letter: A
Question
At the beginning of 2014, Hardin Company had 220,000 shares of $10 par common stock outstanding. During the year, it engaged in the following transactions related to its common stock:
Required:
1. Determine the weighted average number of shares outstanding for computing the current earnings per share. Round your interim computations and final answer for the number of shares to nearest whole number.
Mar. 1 Issued 45,000 shares of stock at $22 per share. June 1 Issued a 15% stock dividend. July 1 Issued 10,000 shares of stock at $27 per share. Aug. 31 Issued a 2-for-1 stock split on outstanding shares, reducing the par value to $5 per share. Oct. 31 Reacquired 95,000 shares as treasury stock at a cost of $30 per share. Nov. 30 Reissued 45,000 treasury shares at a price of $33 per share.Explanation / Answer
Transaction Number of shares outstanding Period of outstanding Weighted average shares Beginning balance 220000 2 220000*2/12 = 36666.67 Mar 1 220000+45000 = 265000 3 265000*3/12 = 66250 June 1 265000(1+.15) = 304750 1 304750*1/12 = 25395.83 July 1 304750 + 10000 = 314750 2 314750*2/12 = 52458.33 Aug 31 314750 *2 /1= 629500 2 629500*2/12 = 104916.67 oct 31 629500-95000 = 534500 1 534500*1/12 = 44541.67 Nov 30 534500+45000 =579500 1 579500*1/12= 48291.67 Weighted average shares 426812.51 (rounded to 426,813 shares)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.